Säkerhet och försäkring

Säkerhet och försäkring

När du vistas i stallet är det viktigt med säkerhetstänk. Hästar är flyktdjur och deras box är deras hem. I all hantering och ridning är det viktigt med rutiner och kunskap.

Om olyckan är framme har man som ridskoleryttare en försäkring via ridklubben.

Man måste vara medlem i Ågesta Ridklubb för att få rida på Ågesta Ridskola. Det är bland annat en försäkringsfråga då alla medlemmar har en gemensam olycksfallsförsäkring via Folksam. Klubben betalar dessutom en obligatorisk medlemsavgift till Svenska Ridsportförbundet och Stockholms Läns Ridsportförbund för varje medlem vi har i klubben.

Som medlem får du bland annat

  • Olycksfallsförsäkring
  • Möjlighet att delta i klubbens lördagsaktiviter och tävlingar
  • Svenska Ridsportförbundets tidning Häst & Ryttare
  • Använda klubbstugan som har kök, dusch och omklädningsrum

Notera att medlemsavgiften till klubben betalas en gång per kalenderår oavsett när under året man blir medlem i klubben. Viktigt att komma ihåg om man slutar rida på Ågesta Ridskola är att även säga upp sitt medlemskap till Ågesta Ridklubb.

För ridskoleryttare och befintliga privatryttare skickas fakturan automatiskt med posten till folkbokföringsadressen under december månad. Fakturan kommer från Fortnox Finans.

Vill du börja rida hos oss?

För dig som vill börja rida hos oss kan du här läsa mer om vad vi kan erbjuda just för dig.

Läs mer