Jobba eller praktisera hos oss!

Jobba hos oss

Är du intresserad av stalljobb på vardagar eller helger? Är du utbildad ridlärare och skulle vilja jobba hos oss? Hör av dig med intresseanmälan till oss.

Många av våra anställda har börjat som elever på ridskolan och sedan jobbat helger i stallet. Därefter via utbildningar både externa via Strömsholm och Svenska Ridsportförbundet och interna här på Ågesta har de sedan blivit anställda antingen att jobba stall eller med undervisning.

Kontakt

Praktik

Som HYN-godkänd praktikplats erbjuder vi olika upplägg för er som söker praktikplats.

Allt från dag-, veckopraktik för er som går i skolan till långpraktik för ansökning till t.ex. hippologutbildning. Kombination med praktik både på ridskolan och i dressyrstallet (se www.kristianvk.se) kan göras.

Vill du börja rida hos oss?

För dig som vill börja rida hos oss kan du här läsa mer om vad vi kan erbjuda just för dig.

Läs mer